Opiekun osoby starszej z podstawami żywienaia osób starszych

Koszt: nauka BEZPŁATNA

Tryb nauczania: Stacjonarny

Czas trwania: 2-letni okres nauczania

Nazwa zawodu i symbol cyfrowy: Opiekun osoby starszej - 341202

Kwalifikacje: : K1. Świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej (SPO.02.)

Zawód opiekun osoby starszej został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 23 grudnia 2011 roku. Istotą pracy zawodowej opiekuna osoby starszej jest świadczenie usług opiekuńczo-wspierających osobie starszej. Opiekun pomaga osobie podopiecznej w codziennych czynnościach domowych, planowaniu i organizacji gospodarstwa domowego, wykonuje czynności pielęgnacyjne i higieniczne u osób chorych i niesamodzielnych, udziela pierwszej pomocy w przypadkach zagrożenia zdrowia i życia osoby podopiecznej, mobilizuje osobę podopieczną do aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijania zainteresowań i zwiększania samodzielności życiowej. Zakres działań zawodowych opiekuna wymaga posiadania określonych kompetencji personalnych i społecznych. Wśród nich, ze względu na charakter pracy z człowiekiem starym, istotne znaczenie ma empatia i komunikatywność. W realizacji zadań kreatywność, konsekwencja i umiejętność współpracy, zdolność organizowania pomocy i wsparcia ze strony środowiska społecznego osoby podopiecznej, a także umiejętność kształtowania pozytywnych relacji interpersonalnych. Opiekun osoby starszej uzyskuje kwalifikację po zdaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikację zawodową.

Pracę znajdziesz w domach, w których zamieszkują samotnie osoby starsze. Możesz także pracować w domach opieki społecznej, szpitalach, hospicjach i innych placówkach sprawujących opiekę nad osobami starszymi, ośrodkach pomocy społecznej, organizacjach społecznych (Caritas, PCK), a także prowadzić własną firmę. Będziesz pracować samodzielnie lub z zespołem terapeutów, pielęgniarek, rehabilitantów oraz współpracować z lekarzem i członkami rodzin, urzędnikami. Twoja praca nie będzie zrutynizowana.
EGZAMIN POTWIERDZAJĄCY KWALIFIKACJĘ SPO.02. ODBYWA SIĘ POD KONIEC KLASY DRUGIEJ.

To proste: wypełnij i wyślij formularz rejestracji online. Możesz wybrać konkretny zawód, albo zaznaczyć „wybierz kierunek później”. Po otrzymaniu formularza, skonatktujemy się z Tobą najszybciej jak będzie to możliwe.

Zgłoś swoje zainteresowanie ofertą i promocjami

obowiązującymi w bezpłatnej Medycznej Szkole Policealnej Vademecum w Nysie w wygodnej dla Ciebie formie!

Biuro rekrutacji skontaktuje się z Tobą we wskazanym terminie i przestawi ofertę dopasowaną do Twoich potrzeb!